Už staří Aztékové považovali čokoládu za lék. Jakmile se pak čokoláda dostala do Evropy, začala se používat jako součást léčby a objevovala se v lékopisech. Připisovaly se jí terapeutické účinky a mnohdy také úžasné vlastnosti, které ne vždy opravdu měla.

My vám přinášíme informace o složkách a vlastnostech čokolády, které jsou zaručeně vědecky podložené. Tady se omezovat nemusíte!

Čokoláda je zdrojem minerálů a kofeinu

Kromě bílkovin, karbohydrátů a tuků obsahuje čokoláda také vlákninu, vitamíny a spoustu minerálů. A ty naše tělo nutně potřebuje. V čokoládě najdete zejména tyto minerály:

─      Hořčík je nezbytný pro naši nervovou soustavu i svalstvo a snižuje pocit únavy.

─      Vápník (je obsažen především v mléčné a bílé čokoládě) je nezbytný, abychom měli tvrdé a pevné kosti a zuby.

─      Fosfor potřebujeme kvůli chemickým reakcím, které probíhají v buňkách našeho těla. Stejně jako vápník je i fosfor potřebný pro kosti. Čokoláda je jedním z jeho zdrojů.

─      Měď hraje důležitou roli při syntéze bílkovin, vstřebávání železa a při tvorbě červených krvinek.

─      Draslík je zapojen do správného fungování svalových vláken a srdečního metabolismu. V čokoládě je ho velké množství, proto je zdravá pro srdce.

─      Železo pomáhá vytvářet červené krvinky a myoglobin ve svalech. Ze všech plodin, které lidé pěstují, patří kakao mezi ty s největším obsahem železa.

Obsah minerálů

Průměr ve 100 g Tmavá čokoláda (70 % kakaa) Tmavá čokoláda (70 % kakaa) Mléčná čokoláda Bílá čokoláda
HOŘČÍK 206 mg 84,2 mg 77,7 mg 26 mg
DRASLÍK 727 mg 474 mg 565 mg 350 mg
ŽELEZO 10,7 mg 17,1 mg 4,24 mg 0,2 mg
VÁPNÍK 60 mg 130 mg 178 mg 262 mg
FOSFOR 248 mg 168 mg 230 mg 230 mg
MĚĎ 1,4 mg 0,584 mg 0,338 mg stopové množství
SODÍK 4,14 mg 19,1 mg 50,9 mg 55 mg

Zdroj: Table CIQUAL 2012

Kofein:

Čokoláda rovněž obsahuje kofein, který působí na neurotransmitery našeho centrálního nervového systému a vybudí nás, takže lépe udržíme pozornost a potlačíme ospalost.

Pro srovnání uvádíme obsah kofeinu ve vybraných potravinách:

– instantní káva (100 ml): 60 mg

– černý čaj (100 ml): 40 mg

– plechovka coly (330 ml): 30 mg

– šest kostiček tmavé čokolády (40 g): 42 mg

Bílkoviny

Čokoláda se z 5 až 10 % skládá z bílkovin. Tyto rostlinné bílkoviny pocházejí z kakaové hmoty, ale také z mléka v prášku, který se do některých čokolád přidává.

Tuky

Z 30 až 42 % tvoří čokoládu tuky, které se nacházejí v kakaovém másle a kakaové hmotě. Obsah tuků v čokoládě se tedy liší podle obsahu kakaa, ale také podle toho, jestli v ní je nebo není mléko v prášku. V čokoládě byste našli také malé množství cholesterolu.

Karbohydráty

Celkem 33 až 58 % čokolády tvoří cukr. Je tam především proto, že se do ní během výroby přidává buď přímo cukr, nebo přísady, jež cukr obsahují.

Vláknina

Tmavá čokoláda je bohatá na vlákninu, protože ve 100 gramech jí obsahuje 7 až 13 gramů:

Tmavá čokoláda se 70 % kakaa: 12,6 gramu.

Tmavá čokoláda se 40 % kakaa: 7,3 gramu.

Vlákninu, která reguluje zažívání, dodává čokoládě kakaová hmota. Čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím více je v ní také vlákniny. V mléčné čokoládě je vlákniny málo, jen 1,2 gramu ve 100 gramech. V bílé čokoládě vláknina není obsažena vůbec.

Antioxidanty

V kakau je velké množství různých látek s antioxidačními účinky, které zachycují nebo neutralizují volné radikály, jejichž nadbytek lidem škodí. Tím antioxidanty chrání náš organismus. Hlavními antioxidanty v kakau jsou flavonoidy a některé minerály, jako jsou měď, zinek nebo mangan.

Vitamíny

Čokoláda obsahuje malé množství vitamínů A, E a B.