Doporučujeme

Pozitivní účinky čokolády

Už staří Aztékové považovali čokoládu za lék. Jakmile se pak čokoláda dostala do Evropy, začala se používat jako součást léčby a objevovala se v lékopisech. Připisovaly se jí terapeutické účinky a mnohdy také úžasné vlastnosti, které ne vždy opravdu měla.

My vám přinášíme informace o složkách a vlastnostech čokolády, které jsou zaručeně vědecky podložené. Tady se omezovat nemusíte!

Čokoláda je zdrojem minerálů a kofeinu

Kromě bílkovin, karbohydrátů a tuků obsahuje čokoláda také vlákninu, vitamíny a spoustu minerálů. A ty naše tělo nutně potřebuje. V čokoládě najdete zejména tyto minerály:

─      Hořčík je nezbytný pro naši nervovou soustavu i svalstvo a snižuje pocit únavy.

─      Vápník (je obsažen především v mléčné a bílé čokoládě) je nezbytný, abychom měli tvrdé a pevné kosti a zuby.

─      Fosfor potřebujeme kvůli chemickým reakcím, které probíhají v buňkách našeho těla. Stejně jako vápník je i fosfor potřebný pro kosti. Čokoláda je jedním z jeho zdrojů.

─      Měď hraje důležitou roli při syntéze bílkovin, vstřebávání železa a při tvorbě červených krvinek.

─      Draslík je zapojen do správného fungování svalových vláken a srdečního metabolismu. V čokoládě je ho velké množství, proto je zdravá pro srdce.

─      Železo pomáhá vytvářet červené krvinky a myoglobin ve svalech. Ze všech plodin, které lidé pěstují, patří kakao mezi ty s největším obsahem železa.

Obsah minerálů

Průměr ve 100 g Tmavá čokoláda (70 % kakaa) Tmavá čokoláda (70 % kakaa) Mléčná čokoláda Bílá čokoláda
HOŘČÍK 206 mg 84,2 mg 77,7 mg 26 mg
DRASLÍK 727 mg 474 mg 565 mg 350 mg
ŽELEZO 10,7 mg 17,1 mg 4,24 mg 0,2 mg
VÁPNÍK 60 mg 130 mg 178 mg 262 mg
FOSFOR 248 mg 168 mg 230 mg 230 mg
MĚĎ 1,4 mg 0,584 mg 0,338 mg stopové množství
SODÍK 4,14 mg 19,1 mg 50,9 mg 55 mg

Zdroj: Table CIQUAL 2012

Kofein:

Čokoláda rovněž obsahuje kofein, který působí na neurotransmitery našeho centrálního nervového systému a vybudí nás, takže lépe udržíme pozornost a potlačíme ospalost.

Pro srovnání uvádíme obsah kofeinu ve vybraných potravinách:

– instantní káva (100 ml): 60 mg

– černý čaj (100 ml): 40 mg

– plechovka coly (330 ml): 30 mg

– šest kostiček tmavé čokolády (40 g): 42 mg

Bílkoviny

Čokoláda se z 5 až 10 % skládá z bílkovin. Tyto rostlinné bílkoviny pocházejí z kakaové hmoty, ale také z mléka v prášku, který se do některých čokolád přidává.

Tuky

Z 30 až 42 % tvoří čokoládu tuky, které se nacházejí v kakaovém másle a kakaové hmotě. Obsah tuků v čokoládě se tedy liší podle obsahu kakaa, ale také podle toho, jestli v ní je nebo není mléko v prášku. V čokoládě byste našli také malé množství cholesterolu.

Karbohydráty

Celkem 33 až 58 % čokolády tvoří cukr. Je tam především proto, že se do ní během výroby přidává buď přímo cukr, nebo přísady, jež cukr obsahují.

Vláknina

Tmavá čokoláda je bohatá na vlákninu, protože ve 100 gramech jí obsahuje 7 až 13 gramů:

Tmavá čokoláda se 70 % kakaa: 12,6 gramu.

Tmavá čokoláda se 40 % kakaa: 7,3 gramu.

Vlákninu, která reguluje zažívání, dodává čokoládě kakaová hmota. Čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím více je v ní také vlákniny. V mléčné čokoládě je vlákniny málo, jen 1,2 gramu ve 100 gramech. V bílé čokoládě vláknina není obsažena vůbec.

Antioxidanty

V kakau je velké množství různých látek s antioxidačními účinky, které zachycují nebo neutralizují volné radikály, jejichž nadbytek lidem škodí. Tím antioxidanty chrání náš organismus. Hlavními antioxidanty v kakau jsou flavonoidy a některé minerály, jako jsou měď, zinek nebo mangan.

Vitamíny

Čokoláda obsahuje malé množství vitamínů A, E a B.

Pravý recept na čokoládu xokoatl

Přísady:

  • 1 litr vody
  • 100 gramů kakaové pasty (kakaového prášku, který má téměř kvalitu pasty díky kakaovému máslu)
  • 8 gramů oreláníku barvířského (nebo muškátového oříšku)
  • ¼ vanilkového lusku
  • 10 gramů celého pepře 
  • 4 gramy chilli (můžete ovšem kořenit podle vlastní chuti)

Možná znáte všechny ingredience až na oreláník barvířský (latinský název je bixa orellana). Pochází z Amazonie a domorodci ho používají jako barvivo. Používá se i v kosmetice (chrání kůži před sluncem) a rovněž v kuchyni jako barvivo a koření. Jako léčivo může pomoci při horečce a hepatitidě (zánětu jater). Jedlá jsou pouze semena a jejich příjemně sladká a ovocná vůně s lehce trpkou příchutí připomíná muškátový oříšek. Pokud tedy neseženete semena oreláníku barvířského, můžete jej nahradit muškátovým oříškem.

Nezapomeňte, že tento druh čokolády se velmi liší od klasické čokolády, jakou známe dnes. Tato směs neobsahuje cukr, ale samozřejmě ho tam můžete přidat, abyste zjemnili chuť. Doporučujeme přidávat třtinový cukr.

Postup:

  1. smícháme kakaovou pastu s vodou, tuto směs dáme do rendlíku a vaříme na mírném ohni asi 10 minut
  2. přidáme vanilkový lusk, oreláník barvířský, pepř a chilli a necháme pomaloučku pobublávat asi 15 minut, přitom mícháme
  3. stáhneme z ohně a čokoládu našleháme; našlehat čokoládu můžeme dvěma způsoby: buď vezmeme dvě nádoby (například karafu a rendlík) a několikrát přelijeme čokoládu z nádoby do nádoby, nebo použijeme metlu
  4. když je směs pěkně hladká a má hezkou pěnu, vlijeme čokoládu do šálku

Teď už jen zbývá ochutnat s pocitem, že jsme skočili o několik století zpátky. Pozor, příchuť chilli a pepře se možná nebude líbit těm nejmenším. Záleží na tom, co chutná vám a vašim spolustolovníkům.

Dobrou chuť!

Kakaové boby

Věděli jste, že …?

V 15. století byly kakaové boby tak vzácné, že je Aztékové používali jako platidlo. Stejně jako dnes měla i tehdy každá věc svoji hodnotu. Například jeden králík stál 10 kakaových bobů, jedna krůta 40 kakaových bobů a jeden otrok 100 kakaových bobů!

Věděli jste, že vědecký název kakaovníku je Theobroma cacao L.?

To L. v názvu je zkratka jména Carla von Linné, švédského přírodovědce, který položil základy moderní botanické i zoologické systematické nomenklatury (dvojslovného názvosloví). Označil více než 6000 rostlinných a více než 4400 živočišných druhů. Je tak slavný, že stačí, když přidá k označení písmeno L. (ostatně je jediný přírodovědec, který má toto privilegium).

A co znamená „Theobroma“?

V řečtině Theos znamená bůh a broma je potrava. Název tedy značí „potrava bohů“.

A slovo „kakao“ pochází ze slova „cacahuatl“ z jazyka nahuatl z rodiny jazyků utoaztécké, jímž ještě dnes mluví nejvíce mexických domorodců.

Různé typy kakaovníků

Všeobecně rozlišujeme tři typy kakaovníků.

  • Forastero (žlutý kakaový bob). Tento druh představuje kolem 70 % světové produkce. Roste skoro všude na světě, ale zejména v západní Africe. Kakao není moc aromatické, a není tudíž příliš používané k výrobě jemných čokolád.
  • Kakao Criollo (červený kakaový bob). Criollo je odrůda kakaovníku z Belize a mohla by pocházet z prvních kakaovníků, které pěstovali Mayové před více než 2000 lety. Roste jen v Latinské Americe a představuje pouhých 5 % světové produkce kakaa. Tato odrůda je velmi náchylná k chorobám, tudíž je její pěstování velice náročné. Je nejvíce oceňována výrobci čokolády pro svoji jedinečnou chuť.
  • Trinitario (odrůda vzniklá křížením odrůd Forastero a Criollo). Tento hybrid obsahuje částečně chuťové kvality odrůdy Criollo a zároveň je odolný vůči chorobám jako Forastero.

Na plantážích Chocotopia v Mexiku v regionu Yucatan pěstujeme kakaovníky typu Criollo, neboť dáváme přednost kvalitě před kvantitou a zaručujeme trvalost naší produkce. 

Přestože je pěstování kakaa rozšířené, jeho produkce na světové úrovni je ohrožena. Experti tvrdí, že by do roku 2050 mohlo dojít k nedostatku kakaa. Jak je to možné? Na jedné straně je to křehkost kakaovníků, klimatické změny a tlak průmyslníků, aby se vyrábělo za stále nižší ceny, na druhé straně se v Asii a zejména v Indii výrazně zvyšuje konzumace čokolády.

Rada: raději jíst kvalitní čokoládu, která bude prospívat vašemu zdraví i planetě!

Ve společnosti Chocotopia nám záleží na životním prostředí a na podmínkách, v jakých žijí naši mexičtí zemědělci. Dobrá přírodní kvalita, pozorná péče o ty, kdo pro nás pracují, to je recept na kvalitní čokoládu.

Byla jednou jedna… čokoláda

Trocha historie…

První kakaovníky vypěstovali Indiáni (Mayové a později Aztékové) kolem roku 2500 před naším letopočtem v Mexiku. Evropané potom vyvezli stromy a založili plantáže ve Venezuele, Ekvádoru a Brazílii. Konzumace kakaa v Evropě dále rostla, a tak byly v 19. století založeny plantáže i v Asii a v Africe, zejména na Pobřeží slonoviny, která je dodnes největším světovým vývozcem kakaa.

Trocha zeměpisu

Dnes se kakao pěstuje ve 45 zemích po celém světě. Všechny tyto země leží mezi obratníky Raka a Kozoroha, protože kakaovníky potřebují horké a vlhké podnebí. Kakaovníky jsou velmi citlivé na chlad a rostou pouze v nadmořské výšce od 0 do 800 metrů. Na druhou stranu nesnášejí přímé sluneční světlo, a tak potřebují stín velkých stromů. Kakaovník může ve volné přírodě dorůst až do výšky 10 metrů, ale šlechtěný kakaovník nepřesahuje 3 metry.

Jak roste kakao?

Kakao se získává z kakaových bobů, které rostou přímo na kmeni stromu. Boby mohou obsahovat 16 až 60 semen a sklízejí se dvakrát ročně. Syrové kakaové boby jsou velmi hořké, což je vlastně naše výhoda, protože nechutnají opicím :). 

Recept měsíce: čokoládový orgasmus

Tento týden a na den svatého Valentýna vám přinášíme recept na delikátní a zároveň velmi snadný čokoládový dort. Jeho název doslova vystihuje celou přípravu až po závěrečný požitek. 

Seznamte se: Chocolate orgasm.

Ingredience pro 8 lidí:

  • 200 g (72% čokolády)
  • 200 g másla (pro ještě lepší chuť můžete použít napůl solené máslo)
  • 100 g krupicového cukru
  • 5 vajec
  • 1 lžíce mouky

Volitelné: Na polevu:

  • 150 g hořké čokolády
  • 75 g másla

Příprava

  1. Předehřejte troubu na 180 ° C. Rozpusťte čokoládu s máslem ve vodní lázni.
  2. Přidejte cukr, celá vejce jedno po druhém a dobře vyšlehejte. Přidejte mouku.
  3. Vlijte těsto do malé silikonové formy o průměru 20 cm. Můžete samozřejmě použít individuální formu. Než budete vykládat dno pečícím papírem, stěny formy důkladně vymažte máslem, dort se peče jen velmi málo a musí se z formy vyjmout opravdu opatrně. 
  4. Pečte přesně 20 minut.
  5. Pokud chcete, připravte si polevu mezi tím, co se dost peče. Stačí společně rozpustit čokoládu s máslem.
  6. Když je dort upečená, vlijte ihned polevu do středu dortu, dokud je ještě horký.
  7. Stěrkou jemně rozetřete polevu do krajů dortu.
  8. Nechte vychladit v lednici alespoň přes noc. 

Dobrou chuť!

Jak se stal únor symbolem lásky?

Měsíc únor je tradičně spojován především se sněhem a zimními radovánkami. Nese se však i ve znamení lásky. 14. únor, známý jako den Svatého Valentýna, se stal oslavou všech zamilovaných. Jak se ale tento den stal svátkem lásky? Pro odpověď se musíme vrátit až do třetího století našeho letopočtu. V té době vládl císař Claudius II. , známý jako Claudius Gothicus, který věnoval většinu svého života vedení válek, kam posílal zejména mladé muže. Claudius sdílel silné nesympatie vůči křesťanům a jeho zatvrzelé přesvědčení, že mladí ženatí muži nemohou být dobrými vojáky, vedla až k zákazu uzavírání sňatků. Kněz Valentin de Terni i přes tento zákaz tajně oddával snoubence podle křesťanského rituálu. Když tuto skutečnost císař odhalil, nechal kněze zatknout, několikrát surově zbít a následně, 14. února roku (269, 270?), popravit.

Stejně tak jako bychom u podobných příběhů měli umět odlišit pravdu od fikce, je důležité si uvědomit, že na Valentýna není to nejdůležitější užít si sváteční den, ale především potěšit osobu, kterou milujeme. Třeba lahodnou čokoládou, která patří mezi oblíbené dárky. Proto se nabízí otázka: Proč vlastně na Valentýna našim milovaným dáváme právě čokoládu? Abychom je potěšili? Ano, ale ne pouze pro náš chuťový zážitek z čokolády, ale také proto, že v nás vyvolává pocity velmi podobné pocitům lásky. O samotném kakau se dokonce traduje, že má afrodiziakální účinky. Je to ale opravdu jen legenda?  

Mezi Aztéky bylo kakao, nazývané „xocoatl“, považováno za velmi vzácný nápoj, z jehož potěšení se mohla těšit pouze ta nejvyšší vrstva. Říká se, že aztécký císař Moctezuma konzumoval dokonce 50 šálků kakaa denně, a protože měl velmi mnoho manželek, začalo být kakao spojováno s milostnou silou. Casanova a Marquise de Pompadour si v pozdější novodobé historii údajně také dopřávali kakao vždy před začátkem jejich bláznivě romantických nocí. 

Nesmíme také zapomenout na fakt, že v době, kdy začala být čokoláda dovážena do Evropy, byla prodávána pouze v lékárnách. Předpokládalo se totiž, že má stejně ozdravné účinky jako léky. V roce 1839 doktoři É. Tourtelle a J. Hallé napsali smlouvu o hygieně, v níž popsali účinky čokolády jako schopné vzbudit úctyhodné touhy a umocnit potěšení z lásky.  

Dnes již víme, že kakao obsahuje velké množství aktivních látek jako jsou antioxidanty a kofein fenylethylaminu, známý také jako „hormon štěstí“, který doprovází pocity potěšení. Abychom však pocítili skutečné afrodiziakální účinky, bylo by zapotřebí zkonzumovat opravdu velké množství kakaa. Tak se to tedy doopravdy má s představou o potěšení … z čokolády. 

Valentýnské zvyky v Japonsku

V Japonsku se svátek svatého Valentýna slaví až od druhé poloviny 20. století a je rozdělen do dvou etap: 14. únor (Den svatého Valentýna) a 14. březen (Bílý den).

14. února darují ženy čokoládu mužům. Čokoládu rozdělují na dva druhy, giri-choco (v překladu zdvořilostní čokoláda) a honmei-choco (v překladu osudová čokoláda).
Giri-choco je převážně čokoláda, kterou je možné koupit v běžných supermarketech a je určena mužům, se kterými se ženy pravidelně stýkají (jako kolegové, sousedé, atd.). Honmei-choco je pak určena mužům, kteří jsou pro ženy velmi významní. I tuto čokoládu ženy nakupují v obchodě, avšak jen ve velmi dobré kvalitě, nebo ji vyrábějí samy doma. V obou případech darují ženy honmei-choco v krabičkách ve tvaru srdce.

Muži trpělivě vyčkávají na 14. března, kdy dávají dárky těm ženám, od kterých čokoládu 14. února dostali. Pokud byla darována giri-choco, muž na oplátku daruje bílou čokoládu (odtud název Bílý den). V případě, že byl muž obdarován honmei-choco, daruje ženě povětšinou šperky nebo spodní prádlo (ale vždy v bílé barvě).

Svátek Bílého dne je oslavován také v Jižní Koreji a některých regionech Číny. V dnešní době se na tento svátek čím dál více prodávají i jiné druhy čokolády, jako například tomo-choco (čokoláda přátelství) kterou si mezi sebou darují zejména mladé dívky, a jibun-choco (čokoláda pro sebe), která je určena především pro svobodné lidi s malou kapkou narcismu.

Recept měsíce: Horká belgická čokoláda

Není tajemstvím, že Belgičané jsou na svou čokoládu nesmírně hrdí. Po právu! Belgická čokoláda je vždy velice kvalitní, s vysokým podílem kakaa a velmi jemně rozemletým kakaem, takže výsledný produkt má sametovou texturu a skvělou chuť.

Pro výrobu horké čokolády podle našeho receptu vám doporučujeme použít belgickou mléčnou čokoládu, ale bude vám chutnat i z kterékoli jiné.

Podívat se na recept

Pro dvě osoby

Ingredience:

─      40 cl mléka

─      170 g tmavé čokolády

─      80 g mléčné čokolády

─      1 čajová lžička vanilkového extraktu (nebo vanilkového cukru)

─      šlehačka

─      špetka skořice (není nutné)

─      1 lžíce bílého cukru (není nutné)

Postup:

─      Do menšího kastrolu vylijte polovinu mléka a nasypte do něj kousky čokolády.

─      Zahřívejte čokoládu na středním plameni, dokud se nerozpustí. Směs musíte neustále míchat.

─      Přidejte zbytek mléka, vanilku a trochu šlehačky.

─      Podle chuti můžete přidat i skořici a bílý cukr.

─      Zvyšte plamen a intenzivně směs promíchávejte, dokud se jednotlivé složky nespojí. Dejte ale pozor, aby se mléko nezačalo vařit.

─      Když jsou všechny ingredience dobře spojeny, přelijte směs do misky a ozdobte ji šlehačkou a nastrouhanou čokoládou.

─      Podávejte horké.

Dobrou chuť!

Kosmetika s čokoládou

Od 17. do 19. století se čokoláda prodávala na pultech lékáren. A to nejen samotná díky svým léčivým účinkům, ale také jako přísada, která zlepšovala chuť různých směsí.

Jsme přesvědčeni, že čokoláda má řadu pozitivních účinků na vaše zdraví, a proto v našem obchodě najdete širokou nabídku kosmetiky založené na využití čokolády. Některé z těchto produktů jsou určené pro péči o pokožku (sprchový gel, krém na ruce, tělový krém, tělové máslo) a jiné pro péči o vlasy (šampon a kondicionér). A pokud si chcete dopřát opravdu jedinečný zážitek, vyzkoušejte náš masážní olej za kakaového másla, díky němuž si můžete vychutnat relaxaci provoněnou čokoládou.

Čokoláda s antioxidanty

Už jste slyšeli o naší nové čokoládové tyčince?

Už jste slyšeli o naší zdravé čokoládové tyčince? Seznamte se s tyčinkou Oxanti z hořké čokolády, bohatou na antioxidanty. Vyrábí se z kakaových bobů, které pocházejí z Ekvádoru. Tyčinka má obsah kakaa 65 % a její složení bylo připraveno tak, aby vám poskytla doporučenou denní dávku antioxidantů.

Jeden čtvereček denně o váze 7,5 gramu dodá vašemu tělu potřebné antioxidanty. Při výrobě se používá jedinečný proces konšování, který pomáhá čokoládě udržet svůj přirozený obsah antioxidantů. Díky tomu dokáže přirozeným způsobem přispívat k ředění krve, ke snížení krevního tlaku a tím snížit rizika srdečních chorob a rakoviny.

Zapojte se do naší Instagramové hry!

Pořiďte fotku na téma „čokoláda a zdraví“ a dejte ji na Instagram s tagem: @chocotopia.cz

Každý týden porota vybere nového vítěze, který jako cenu dostane sladký dárek. Hra skončí, až vyjde nové číslo našeho newsletteru.